Friday, 5 June , 2020
امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 14 شوال 1441
شناسه خبر : 1936
  پرینتخانه » اخبار مناطق آزاد, اسلایدر تاریخ انتشار : ۰۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵ | ارسال توسط :

بررسی و رفع موانع و مشکلات موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور

نشست مشترک دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز سه شنبه در تهران و در دبیرخانه شورایعالی با رویکرد رفع موانع و مشکلات موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برگزار شد.
بررسی و رفع موانع و مشکلات موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور

در این نشست که با حضور «مرتضی بانک» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، مسائل و مشکلات مرتبط در حوزه ثبت سفارش ورود کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و همچنین بهره گیری از ظرفیت طرفین در راستای برقراری ارتباطات یکپارچه سیستمی در موضوعات صدور مجوزهای صنعتی و خدماتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
هم چنین در این نشست مرتضی بانک، ضمن تشریح دستاوردهای مناطق آزاد به بیان برخی از چالش ها و مشکلات حوزه واردات مواد اولیه، تجهیزات و ادوات خطوط تولید به این مناطق، واردات کالاهای تولیدی در مناطق آزاد به سرزمین اصلی، همچنین ارتباط دو سویه سیفام (سامانه یکپارچه فعالین اقتصادی مناطق آزاد) و بهین یاب بیان پرداخت که پس از بحث و بررسی کارشناسی در این زمینه با نظر وزیر صمت، تصمیمات لازم برای اجرای آنها اتخاذ شد.
در انتهای این نشست رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به لزوم همکاری همه جانبه دو طرف در راستای پیشبرد اهداف دولت و تحقق شعار امسال مبنی بر «رونق تولید» نقش مناطق آزاد را بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و با تاکید بر نقش ویژه مناطق آزاد در دوران تحریم، این مناطق را به عنوان دروازه ورودی کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی دانست.

«مرتضی بانک» امروز سه‌شنبه در حاشیه نشست مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در جمع خبرنگاران افزود: در این نشست، در مورد فهرست کالاهای وارداتی در مناطق آزاد مورد بحث قرار گرفت.
وی گفت: هم اکنون ثبت سفارش سه هزار قلم کالا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آزاد است.
مشاور رییس جمهور افزود: تاکنون در جلساتی متعدد، ارتقای سهم تولید در مناطق آزاد مورد توجه قرار گرفت.
مرتضی بانک اظهار داشت: توجه به قوانین و مقررات موجود از مسائل مهم موجود ورود کالاهای اولیه و تولید در مناطق آزاد به شمار می رود.
وی در خصوص صادرات کالا از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز گفت: برای تسریع در این امر، توافق‌هایی برای کسب مجوزها و پروانه‌های مورد نیاز وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در خصوص این نشست گفت: برطرف کردن مشکلات تولید از طریق تامین قطعات و مواد اولیه و همچنین تقویت تولید در مناطق آزاد، به طوری که در مناطق آزاد گسترش یافته و از همان نقطه صادر شود، در این نشست مورد توجه قرار گرفت.
«رضا رحمانی» افزود: منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی(ره) در برنامه پنجم توسعه مورد توجه بود که هفته گذشته ساختمان گمرک و فرایند سامانه‌های گمرکی در این منطقه راه‌اندازی شد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره میزان صادرات مناطق آزاد و ویژه در سال گذشته گفت: در سال ۹۶ حدود یک میلیارد و ۵۰ میلیون دلار از مناطق آزاد و حدود ۱۸٫۵ میلیارد دلار از مناطق ویژه صادرات داشتیم. یعنی چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد و ویژه انجام شد و در مقابل واردات سال ۹۶ حدود ۸ میلیارد دلار بود.
مرتضی بانک درباره آمار سال ۹۷ توضیح داد: تصورمان این بود که سیاست‌های جدید برای صادرات موانع ایجاد کند که درباره صادرات مناطق آزاد این اتفاق نیفتاد. صادرات ۹۷ مناطق ویژه حدود ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و جمع صادرات مناطق آزاد و مناطق ویژه حدود ۱۸٫۵ میلیارد دلار بود.
وی درباره میزان سرمایه‌گذاری در این مناطق نیز افزود: سرمایه گذاری داخلی سال ۹۷ نسبت به ۹۶ حدود ۶۰ درصد افزایش داشته و از از حدود ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

مشاور رییس جمهور با بیان اینکه سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۹۷ حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است، گفت: به دلیل شرایط تحریم سرمایه‌گذاری خارجی مناطق آزاد در سال ۹۷ به ۶۵۰ میلیون دلار رسید که رقم آن در سال ۹۶ حدوداً یک میلیارد دلار بود.

 

| منبع خبر : فرینا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.