Tuesday, 29 September , 2020
امروز : سه شنبه, ۸ مهر , ۱۳۹۹ - 12 صفر 1442
شناسه خبر : 1846
  پرینتخانه » اخبار مناطق آزاد, اسلایدر تاریخ انتشار : ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۳۳ | ارسال توسط :

بورس بین‌المللی در کیش؛ امسال افتتاح می شود

شاپور محمدی در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، گفت: یکی از برنامه‌های سال‌جاری افتتاح بورس بین‌الملل ایران در جزیره کیش است. به گزارش فرینا به نقل از همشهری، دیروز شاپور محمدی در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، گفت: یکی از برنامه‌های سال‌جاری افتتاح بورس بین‌الملل ایران در جزیره کیش […]

بورس بین‌المللی در کیش؛ امسال افتتاح می شود

شاپور محمدی در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، گفت: یکی از برنامه‌های سال‌جاری افتتاح بورس بین‌الملل ایران در جزیره کیش است.

به گزارش فرینا به نقل از همشهری، دیروز شاپور محمدی در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، گفت: یکی از برنامه‌های سال‌جاری افتتاح بورس بین‌الملل ایران در جزیره کیش است.
او همچنین طرح رتبه‌بندی شرکت‌های بازار سرمایه را از دیگر برنامه‌های سال‌جاری برشمرد و تأکید کرد: طرح رتبه‌بندی شرکت‌ها و نهاد‌های بازار سرمایه امسال اجرا می‌شود ضمن اینکه طرح توسعه تامین مالی مبتنی بر اوراق بهادار نیز امسال اجرا می‌شود و هر دو طرح رتبه‌بندی و تامین مالی از طریق اوراق به‌صورت تلفیقی اجرا خواهند شد. او درباره سایر برنامه‌های سازمان بورس که در سال۹۸ اجرا خواهد شد، گفت: طرح کاهش مالیات نقل و انتقال از نیم‌درصد به یک‌دهم درصد مانند آنچه در سال۹۷ اتفاق افتاد، از دیگر برنامه‌هایی است که به جد در سال۹۸ دنبال خواهیم کرد، ضمن اینکه دستورالعمل جامع صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز در حال تدوین است.
رئیس سازمان بورس همچنین از اجرای برنامه مشترک بازار سرمایه با بیمه مرکزی برای انتشار اوراق بهادار اتکایی خبر داد و گفت: بازار سرمایه با طراحی و به‌کارگیری ابزارهایی همچون اوراق بیمه اتکایی همکاری خوبی با صنعت بیمه و بیمه مرکزی آغاز کرده است.
محمدی افزود: امسال طرح فروش استقراضی سهام عملیاتی خواهد شد و برنامه‌هایی را برای ارتقای سطح شفافیت در دستور کار داریم. او ادامه داد: هم‌اکنون بازار سرمایه از نظر شفافیت روند مطلوبی پیدا کرده است چرا‌که شرکت‌ها در سال ملزم به انتشار ۱۲گزارش تولید و فروش هستند و هر سال ۴بار هم اطلاعات مربوط به‌صورت‌های مالی خود را منتشر می‌کنند که این سطح از شفافیت در دنیا کم‌نظیر است. به گفته او، در سال‌جاری فرایند پذیرش شرکت‌های جدید در بورس اصلاح می‌شود.
تحولات بورس در سال۹۷
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با اشاره به اقدامات این سازمان در سال گذشته و ذکر برخی آمارها، گفت: ارزش بورس تهران و فرابورس در سال گذشته افزایش یافت و البته این روند مثبت، مستمر خواهد بود. محمدی افزود: در ۵‌سال گذشته اندازه بازار سهام تهران به‌طور متوسط ۱۷٫۵‌درصد در هر سال و اندازه فرابورس ایران ۱۹٫۲درصد رشد سالانه را تجربه کرده‌اند. همچنین در یک ماه اخیر بازار سرمایه با ۱۲‌درصد رشد ارزش مواجه بوده که آمار بسیار خوبی است. وی سپس با اشاره به میزان تامین مالی پروژه‌ها و طرح‌های مختلف کشور از طریق بازار سرمایه، تأکید کرد: رشد تامین مالی به حدود ۵۴‌درصد رسیده و تنها در سال‌۹۷ بازار سرمایه توانست ۱۲۷‌هزار میلیارد تومان تامین مالی کند که این نشان از جایگاه مناسب بازار سرمایه در تامین مالی صنایع دارد. به‌گفته محمدی، شاخص بورس تهران در سال گذشته ۸۶درصد رشد داشته و بورس و فرابورس هم در ۵سال منتهی به سال۹۷ به‌ترتیب ۳۰درصد و ۳۴درصد بازدهی داشته‌اند. سخنگوی سازمان بورس‌ کاهش هزینه‌های معاملاتی، کاهش نرخ مالیات نقل و انتقال و اعمال نرخ صفر برای سود تقسیم‌نشده را ازجمله اقداماتی دانست که در سال۹۷ در بازار سرمایه اجرا و عملیاتی شدند. محمدی ادامه داد: همچنین ما در سال‌۹۷ افزایش سرمایه ۶۳‌هزار میلیارد تومانی داشتیم که این اقدام در مقایسه با عملکرد گذشته که بین ۱۷ هزار میلیارد تومان تا نهایتا ۲۴ هزار میلیارد تومان بود، سیاست بسیار هوشمندانه‌ای بود.
دبیر شورای بورس همچنین با اشاره به اقدام مثبت سازمان بورس در بازنگری سیستم توقف و بازگشایی، گفت: با بازنگری‌های سازمان بورس در این بخش هم‌اکنون تعداد نمادهای متوقف که پیش از آن به حدود ۶۵نماد می‌رسید، به ۱۰ تا ۱۲ نماد رسیده و این نشان می‌دهد که نقدشوندگی بازار افزایش یافته است. به‌گفته او، راه‌اندازی آتی سبد سهام، عضویت به‌صورت عضو عادی در آیسکو، کمک به عرضه نفت خام، انتشار اطلاعات ۳۶۰شرکت زیر‌مجموعه نهادهای عمومی غیردولتی، کاهش روزهای تسویه معاملاتی از ۳روز به ۲روز، راه‌اندازی معاملات الگوریتمی و انتشار صورت‌های مالی منطبق با IFRS از دیگر اقداماتی بود که در سال گذشته اجرایی شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.