Tuesday, 20 October , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ - 4 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 2069
  پرینتخانه » اخبار مناطق آزاد, اسلایدر تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۷:۵۱ | ارسال توسط :

توافق اوراسیا و مناطق آزاد

هدف از ایجاد ارتباط اقتصادی با اوراسیا تسهیل در ارتباطات تجاری بین المللی و کمرنگ کردن دست انداز های گمرکی متقابل برای فعالان اقتصادی کشور های عضو است. لذا «موافقتنامه موقت برای ایجاد ترتیبات تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو» برای مدت سه سال منعقد شده است. با […]

توافق اوراسیا و مناطق آزاد

هدف از ایجاد ارتباط اقتصادی با اوراسیا تسهیل در ارتباطات تجاری بین المللی و کمرنگ کردن دست انداز های گمرکی متقابل برای فعالان اقتصادی کشور های عضو است. لذا «موافقتنامه موقت برای ایجاد ترتیبات تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو» برای مدت سه سال منعقد شده است. با انعقاد موافقتنامه اوراسیا، صادرکنندگان ما با کمترین بروکراسی و کمترین هزینه های سربار گمرکی اجناس خود را به کشور های عضو اوراسیا صادر می کنند که به معنای رشد تولید داخلی و ورود ارز به کشور در شرایط تحریم خواهد بود. از طرف دیگر واردکنندگان نیز به ورود کالاهایی که در زنجیره تولید از آنها بهره برداری می کنند، می پردازند؛ البته با کمترین عوارض گمرکی. فهرست های کالایی منضم به موافقتنامه، اقلامی هستند که مشمول مفاد موافقتنامه بوده و طرفین مطابق جدول ارایه شده، امتیازات تعرفه ای به یکدیگر ارایه می دهند. فهرست اعطایی جمهوری اسلامی ایران به اوراسیا شامل ۳۶۰ ردیف کد HS هشت رقمی و فهرست اعطایی اوراسیا شامل ۵۰۲ ردیف کد HS ۱۰ رقمی است. این موافقتنامه در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت و مقامات کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد. در خردادماه سال گذشته در مجلس تصویب شد و تیرماه به تایید شورای نگهبان رسید.  در مفید بودن این ارتباط اقتصادی برای کشور شکی نیست اما نقش مناطق آزاد در این میان چیست؟ به نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این حوزه از دو منظر باید نگریست. نخست اینکه مناطق آزاد انزلی و ارس و مناطق ویژه اقتصادی امیرآباد و آستارا در مسیر مبادلات تجاری با کشور های عضو اوراسیا قرار دارند. انزلی و امیرآباد از کریدور دریایی، ارس و آستارا از کریدور زمینی.

با این اوصاف توانمندی های زیرساختی و لجستیکی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی چه در خصوص صادرات تولیدات داخلی و چه در خصوص واردات مواد اولیه و سایر موارد مورد نیاز در رفع نیاز های اجرایی شدن این قرارداد نقش بسزایی ایفا می کند. دوم اینکه تولیدکنندگانی که تمایل به صادرات محصولات شان به کشور های عضو اوراسیا را دارند در صورت استقرار در مناطق آزاد علاوه بر مزیت گمرکی موجود از معافیت مالیات بر درآمد ۲۰ ساله و معافیت از مالیات بر ارزش افزوده به دلیل صادرات محور بودن شان خواهند داشت. به دیگر سخن از ابتدای واردات کالا و مواد اولیه هزینه ای برای مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نکرده اند تا بعدا بخواهند با صادرات به خارج از کشور وصول کنند. به این ترتیب علاوه بر معافیت های مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، میزان نقدینگی در گردش آنها نسبت به تولیدکنندگان مشابه خودشان که مستقر در سرزمین اصلی هستند، بالاتر خواهد بود.  شایان توجه اینکه پراکندگی و تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مرزهای مختلف کشور، این پتانسیل را هم اکنون برای کشور و پس از موافقتنامه اوراسیا ایجاد کرده است. در صورتی که تعداد مناطق آزاد همان سه منطقه آزاد اولیه و ایجاد شده در سال ۱۳۷۲ یعنی کیش و قشم و چابهار باقی مانده بود مزایای فعلی مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی حوزه اوراسیا ایجاد نمی شد و همان طور که مشخص است هر چه مزیت اقتصادی بیشتر باشد جلب و جذب سرمایه گذاری بیشتر خواهد بود.

نویسنده : محمود منزوی زاده | منبع خبر : روزنامه اعتماد
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.