Saturday, 22 February , 2020
امروز : شنبه, ۳ اسفند , ۱۳۹۸ - 28 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 1289
  پرینتخانه » زمین تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶ | ارسال توسط :

صاحبان امضای مجاز در واگذاری زمین مناطق آزاد

برای شناخت بهتر فرآیند تصمیم گیری در واگذاری زمین در محدوده مناطق آزاد ، لازم است که نخست اشاره شود قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس رسید و در حال حاضر ۷ منطقه آزاد فعال ، بر اساس این قانون اداره می شوند که عبارتند از مناطق آزاد کیش ، […]

صاحبان امضای مجاز در واگذاری زمین  مناطق آزاد

برای شناخت بهتر فرآیند تصمیم گیری در واگذاری زمین در محدوده مناطق آزاد ، لازم است که نخست اشاره شود قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس رسید و در حال حاضر ۷ منطقه آزاد فعال ، بر اساس این قانون اداره می شوند که عبارتند از مناطق آزاد کیش ، قشم ، چابهار ، ارس ، اروند ، انزلی و ماکو . هدف مشترک از تشکیل این مناطق ، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی با هدف افزایش تولید و اشتغال است .

در سایر کشورها در گام نخست زیرساخت ها آماده می شوند و سپس سرمایه گذاران به منطقه وارد می شوند ، اما در ایران ابتدا محدوده مناطق آزاد تصویب می گردد و سپس سازمان منطقه آزاد مربوطه موظف است با تحصیل درامد از محل های مختلفی از جمله اخذ عوارض ، سهمیه محدود واردات گمرکی و فروش زمین موظف به تامین زیرساخت ها می گردد .

اولین نیاز هر سرمایه گذار که در صدد تولید و اشتغال می باشد ، زمین است . مقوله زمین برای سرمایه گذاران از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد از یک سو اگر در واگذاری زمین ، سخت گیرانه برخورد شود سرمایه گذران از سرمایه گذاری خودداری می نمایند و در صورتی که با مماشات برخورد شود زمینه ایجاد رانت برای برخی سودجویان به وجود می آید لذا در مجموعه مناطق آزاد ملاک عمل در خصوص واگذاری زمین اهمیت به سزایی دارد .

آیین نامه نحوه استفاده از اراضی در سال ۱۳۷۲ به تصویب وزرای عضو شورای عالی مناطق آزاد رسید در این آیین نامه خطوط کلی برای سازمان های مناطق آزاد ، تعیین گردید . اما به مرور زمان نیاز به تدوین مقررات بیشتر احساس گردید تا اینکه در سال ۱۳۹۱ ضمن تبصره ۴ آیین نامه مالی و معاملاتی مصوب شورای عالی مناطق آزاد ، وظیفه تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه استفاده از زمین در مناطق آزاد به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد محول گردید .

بدیهی است که هر دو جنبه در واگذاری زمین بایستی مورد توجه قرار می گرفت اولا تسهیل در واگذاری زمین به سرمایه گذاران جهت ایجاد اشتغال و تولید و دوم پیشگیری از ایجاد رانت در واگذاری اراضی به همین دلیل ساز و کار قانونی خاصی برای تعریف امضاهای مجاز در فرآیند واگذاری اراضی           پیش بینی شد .

با عنایت به مفاد ماده ۳ دستورالعمل مربوطه ، قیمت گذاری توسط ۵ نفر اعضای کمیته ارزیابی زمین صورت می پذیرد که ترکیب آنها بدین قرار است : سه نفر از کارکنان دائمی سازمان و دو نفر معتمد و متخصص خوشنام ( که ترجیحا یکی از آنان کارشناس رسمی باشد ) هر چند که تشکیل جلسه این کمیته و تعیین قیمت می تواند قبل از وصول درخواست سرمایه گذار باشد لذا تعیین قیمت ، هیچ توقفی در فرآیند واگذاری زمین به سرمایه گذران ایجاد نمی نماید .

با توجه به ماده ۱۷ اساسنامه سازمان های مناطق آزاد و وظایف و اختیارات هیات مدیره این سازمان ها لازم است چگونگی و نحوه استفاده از زمین و منابع ملی و ترتیب فروش یا اجاره آنها در محدوده منطقه ازاد به تصویب اکثریت اعضای هیات مدیره برسد از طرفی دیگر با توجه به الزام اساسنامه به تشکیل ماهیانه حداقل یک جلسه توسط اعضای هیات مدیره ، تشکیل جلسه اعضای هیات مدیره نیز وقفه ای در فرآیند واگذاری زمین در مناطق آزاد ایجاد نمی نماید .

پس از این مرحله و در مرحله انعقاد قرارداد با توجه به لزوم رعایت مفاد ماده ۲۳ اساسنامه ، قرارداد مربوطه به امضای مدیر عامل و عضو منتخب هیات مدیره رسیده و با مهر سازمان معتبر می باشد .

در این فرآیند ۵ عضو کمیته ارزیابی قیمت زمین که در خصوص قیمت تصمیم گیری می نمایند با ۵ عضو هیات مدیره که با اصل قرارداد موافقت می نمایند ، تفاوت می نمایند لذا بیشترین پیشگیری از بروز فساد در مقوله زمین پیش بینی شده است ، همچنین با توجه به اینکه در حال حاضر کمیته ارزیابی قیمت زمین در ابتدای سال  و قبل از درخواست سرمایه گذاران ، قیمت اراضی قابل واگذاری را تعیین می نماید و اعضای هیات مدیره سازمان منطقه ازاد نیز ماهیانه حداقل یک جلسه تشکیل میدهند میتوان گفت فرایند استفاده از اراضی در مناطق آزاد با سرعت مناسبی طی می شود .

با تمهیدات اندیشیده شده و ابلاغ شده توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ، سازمان های مناطق آزاد آماده حمایت از سرمایه گذارانی هستند که تمایل به ایجاد اشتغال و تولید دارند .

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.