Tuesday, 20 October , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ - 4 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 2096
  پرینتخانه » اخبار مناطق آزاد, اسلایدر تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۹ | ارسال توسط :

عدالت و مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد

یکی از چند مزیت مناطق آزاد، معافیت از مالیات بر ارزش افزوده است. به عبارت دقیق تر فعالان اقتصادی مستقر در این مناطق، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مستثنی هستند که با تسامح در این یادداشت از این موضوع به معافیت تعبیر می کنم.
عدالت و مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد

با توجه به اخبار منتشر شده، لایحه مالیات بر ارزش افزوده که مورد ایراد شورای محترم نگهبان واقع شده در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. سوالی که مطرح می شود اینکه آیا این عدل و انصاف است که در سرزمین اصلی، همه فعالان اقتصادی مالیات بر ارزش افزوده را از مصرف کننده نهایی دریافت کنند اما در محدوده جغرافیایی مناطق آزاد این مهم اجرا نشود؟ آیا در شرایط اقتصادی کشور بهتر است که از همه چیز در مناطق آزاد و چه در سرزمین اصلی به میزان ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شود؟ آیا به این ترتیب انصاف رعایت می شود؟

به نظر می رسد در مقام تشبیه همانند این باشد که به همه دانشجویان پرتلاش مقطع کارشناسی ارشد یک دانشگاه، به یک صورت و یک شکل مدرک فارغ التحصیلی اعطا شود. چه کسانی که به صورت آموزش محور تلاش کرده اند و چه کسانی که از پایان نامه خود دفاع کرده اند بگوییم به دلیل لزوم رعایت عدالت، باید مدرکی از هر جهت مشابه، اعطا شود.  اساسا اگر قرار است که در مناطق آزاد ایران، سرمایه گذاران خارجی وارد شوند باید به مولفه های مختلفی توجه کرد از جمله شاخص سهولت کسب و کار، رتبه در طبقه بندی ریسک، شاخص رقابت پذیری و رتبه اقتصاد آزاد کل کشورهستند.  ایران عزیز ابتدا با سنگ محک این ۴ فاکتور، موردتوجه سرمایه گذاران خارجی قرار می گیرد و سپس مزایای اقتصادی مناطق آزاد آن مورد توجه واقع می شود، علی هذا در این یادداشت درصدد تبیین وضعیت اقتصادی کشور در این ۴ محور نیستم، بلکه درصدد بیان وضعیت مناطق آزاد ایران در مقایسه با کشور های همسایه هستم.  در صورتی که در مناطق آزاد ایران بخواهیم سرمایه های خارجی که وارد منطقه می شوند را جذب کنیم باید خود را با مناطق آزاد کشور های همسایه خودمان مقایسه کنیم.  جالب توجه این است که معافیت از مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد کشور های قزاقستان، ارمنستان، ترکیه، عمان و پاکستان دایمی است و در مناطق آزاد کشور های گرجستان و بحرین این معافیت برای صادرات معافیت مالیاتی در نظر گرفته می شود. حال باتوجه به اینکه اولا در مقام مقایسه، مناطق آزاد را باید با مناطق آزاد مقایسه کرد و سرزمین اصلی را با سرزمین اصلی و ثانیا فلسفه وجودی مناطق آزاد در دنیا خروج از قوانین و مقررات سرزمین اصلی و ایجاد مزیت های اقتصادی است؛ آیا این عدالت است که فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد ایران مشمول مالیات بر ارزش افزوده شوند و ابزار رقابتی خود را در مقایسه با مناطق آزاد کشور های همسایه از دست بدهند؟ آیا این موضوع به جلب و جذب سرمایه های خارجی منطقه به سمت و سوی مناطق آزاد ایران کمک می کند؟ به نظر نویسنده توجه به این نکته در زمینه سازی برای رقابت های اقتصادی بین المللی و منطقه ای لازم و ضروری است.

نویسنده : اباذر آذربون کارشناس ارشد حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد | منبع خبر : روزنامه اعتماد
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.