Saturday, 20 July , 2019
امروز : شنبه, ۲۹ تیر , ۱۳۹۸ - 18 ذو القعدة 1440
شناسه خبر : 1709
  پرینتخانه » اسلایدر, زمین تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶ | ارسال توسط :

مقررات پرداخت اقساطی بهای زمین در مناطق آزاد

مناطق آزاد تجاری – صنعتی بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد مصوب سال ۱۳۷۲ و اساسنامه های مربوطه اداره می شوند و در مواردی که پیش بینی نشده تابع قانون تجارت می باشند . اینها مواردی است که ضمن ماده ۵ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد به تصویب رسیده است . این موارد متعاقباً […]

مقررات پرداخت اقساطی بهای زمین در مناطق آزاد

مناطق آزاد تجاری – صنعتی بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد مصوب سال ۱۳۷۲ و اساسنامه های مربوطه اداره می شوند و در مواردی که پیش بینی نشده تابع قانون تجارت می باشند . اینها مواردی است که ضمن ماده ۵ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد به تصویب رسیده است . این موارد متعاقباً در بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه و بند الف ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته اند .

ماده ۲۴ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد ، به سازمانهای مناطق آزاد اجازه بهره برداری و واگذاری زمین در همان محدوده را اعطا کرده است . پس از آن آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد در سال ۱۳۷۲ به تصویب رسید اما برای رفع ابهاماتی در مرحله اجرا و به منظور ایجاد شفافیت حداکثری در خصوص موضوع بهره برداری از اراضی در مناطق آزاد ، ضمن تبصره ۴ ماده ۵۲ آیین نامه مالی و معاملاتی سازمان های مناطق آزاد مجوز صدور دستورالعمل اجرایی آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی به دبیر شورایعالی مناطق داده شد .

با عنایت به اینکه همه مناطق آزاد مکلف به اجرای قوانین و مقررات خاص و مرتبط با مناطق آزاد می باشند سوالی که نگارنده در صدد پاسخ آن می باشد این است که اگر شخصی متقاضی خرید زمین و سرمایه گذاری در مناطق آزاد باشد آیا باید همه بهای زمین را به سازمان منطقه ازاد مربوطه پرداخت نماید یا شرایط سهل و ساده تری نیز وجود دارد که نقدینگی خود را کمتر صرف خرید زمین نموده و بیشتر جهت راه اندازی خط تولید و سرمایه گذاری مربوطه هزینه نماید ؟

بدیهی است که یک سرمایه گذار ، هر قدر نقدینگی بیشتری صرف خرید زمین بنماید به تناسب قدرت مالی کمتری برای تهیه سایر ملزومات سرمایه گذاری از قبیل ماشین آلات ، تجهیزات ، مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خواهد داشت .

در شرایط فعلی اقتصادی ، آیا مناطق آزاد این امکان را در چارچوب قوانین موضوعه دارند که کل بهای زمین را از ابتدای واگذاری دریافت ننمایند ؟ و اگر این موضوع امکان پذیر است با چه سبک و سیاقی انجام میشود ؟ آیا شرایط برای همه یکسان است ؟

در ماده ۹ دستورالعمل اجرایی آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد به این موضوع پرداخته شده است .

در این ماده سازمان منطقه آزاد با هدف کمک به سرمایه گذاران می تواند حداقل به میزان  بیست درصد مبلغ کل زمین را به عنوان پیش دریافت ، اخذ نماید و ۸۰ درصد باقی مانده را نیز می تواند بصورت اقساط دریافت نماید ، این اقساط حداکثر ۶۰ ماهه خواهد بود .

نکته قابل تامل در دو کلمه حداقل و حداکثر نهفته شده است. به این معنی که سازمان منطقه ازاد مجاز به دریافت کمتر از ۲۰ درصد بهای کل زمین از هیچ سرمایه گذاری نمی باشد همچنان که تقسیط باقی مانده بهای زمین نیز برای بیشتر از ۶۰ ماه مجاز نخواهد بود ، به عبارت دیگر سازمان منطقه ازاد مجاز به دریافت نقدی و اولیه بیش از ۲۰ درصد می باشد همچنان که قادر به تقسیط کمتر از ۶۰ ماه نیز می باشد و نحوه اجرای این موضوع به سیاست های عمرانی و جذب سرمایه گذاری هر منطقه ازاد باز میگردد .

نکته مهم دیگری که در این ماده به آن پرداخته شده این است که اقدامات در راستای دریافت نقدی و تعیین میزان اقساط ، نیازمند به تصویب هیات مدیره سازمان منطقه آزاد مربوطه می باشد .

اما اگر فردی سود جو از پرداخت اقساط زمین خریداری شده به سازمان منطقه آزاد استنکاف نمود چه برخورد قانونی با او خواهد شد ؟ پاسخ در ماده ۹ دستورالعمل ذکر گردیده است . در صورت تاخیر در پرداخت اقساط تا سه ماه ، هیات مدیره می تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید اما در صورت تاخیر شش ماهه هیات مدیره مکلف به فسخ قرارداد خواهد بود ، همچنین همه سازمان های مناطق آزاد موظفند که این موضوع را در قرارداد واگذاری زمین درج نمایند .

کوتاه سخن و نتیجه اینکه همانگونه که واگذاری زمین در مناطق آزاد به سرمایه گذاران واقعی به راحتی و بدون تکلف و با کمترین بروکراسی اداری صورت می پذیرد ، فسخ قرارداد سودجویانی که در صدد تصرف اراضی مناطق آزاد می باشند نیز با کمترین بروکراسی صورت می پذیرد .

اباذر آذربون – کارشناس ارشد حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.