Tuesday, 26 May , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 4 شوال 1441
شناسه خبر : 1286
  پرینتخانه » مالیات بر ارزش افزوده تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲ | ارسال توسط :

مناطق آزاد ، مالیات بر ارزش افزوده ، مستثنی یا مشمول ؟

مالیات بر ارزش افزوده  نوعی از مالیات است که شامل عرضه کالاها و ارائه خدمات و همچنین واردات و صادرات آنها می باشد . انتقال کالا از طریق هر نوع معامله مشمول این نوع از مالیات است لذا مالیات بر ارزش افزوده غیر از خرید و فروش کالا ها و خدمات ، در سایر حوزه […]

مناطق آزاد ، مالیات  بر ارزش افزوده ، مستثنی یا مشمول ؟

مالیات بر ارزش افزوده  نوعی از مالیات است که شامل عرضه کالاها و ارائه خدمات و همچنین واردات و صادرات آنها می باشد . انتقال کالا از طریق هر نوع معامله مشمول این نوع از مالیات است لذا مالیات بر ارزش افزوده غیر از خرید و فروش کالا ها و خدمات ، در سایر حوزه ها به عنوان مثال در انعقاد قرارداد اجاره منزل مسکونی نیز اخذ می شود . مالیات بر ارزش افزوده همواره از مصرف کننده نهایی وصول می گردد و تولید کنندگان و حلقه های واسط هر آن چیزی که بابت ارزش افزوده پرداخت میکنند در نهایت دریافت می نمایند در نتیجه با وصول این مالیات ، قیمت نهایی مصرف کننده ، بیشتر می شود .

قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۳۸۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسید و از ۳ % در سال ۱۳۸۷ به ۹ % در سال ۱۳۹۶ ، افزایش یافت .

دایره شمول این نوع مالیات بسیار گسترده است به نحوی که با توجه به تبصره ماده ۴ قانون مالیات بر ارزش افزوده ، حتی کالاهای موضوع این قانون که توسط مؤدی خریداری، تحصیل یا تولید میشود در صورتی که برای استفاده شغلی به عنوان دارایی در دفاتر ثبت گردد یا برای مصارف شخصی برداشته شود ، عرضه کالا به خود محسوب شده  و مشمول مالیات بر ارزش افزوده خواهد شد . همچنین معاوضه کالاها و خدمات در این قانون، عرضه کالا یا خدمت از طرف هر یک از متعاملین تلقی و به طور جداگانه مشمول مالیاتبر ارزش افزوده می گردد . با توجه به تمام ریز بینی های قانونی در این حوزه و گستره شمول مالیات بر ارزش افزوده ، عرضه برخی از کالاها و خدمات ، معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشند که از آن جمله میتوان به موارد برشمرده شده در ماده ۱۲ این قانون از جمله نان، گوشت ، قند ، شکر ، برنج و غیره اشاره نمود .

اما وضعیت مناطق آزاد تجاری – صنعتی در قانون مالیات بر ارزش افزوده چگونه است ؟ در این مناطق که ورود و خروج کالا و سرمایه از سایر کشور ها آزاد است ، واردات و صادارت به راحتی و با کمترین تشریفاتی صورت می پذیرد ، مالیات بر ارزش افزوده چه وضعیتی دارد ؟ در این مناطق که با هدف ایجاد مراکز تولیدی و سرمایه گذاری های عظیم داخلی و خارجی ، ایجاد شده اند ، آیا مالیات بر ارزش افزوده اخذ می شود یا خیر ؟ در پاسخ لازم است به بند ۳ ماده ۵۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده اشاره شود  . در این بند ،  قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مستثنی شده اند . هر چند که در قانون مالیات بر ارزش افزوده ، عنوان ” قانون مناطق آزاد ” استثناء شده است . اما آیا سرمایه گذاران در مناطق آزاد نیز مشمول این استثناء می شوند یا خیر ؟ در پاسخ لازم است به تبصره ۱ ماده ۱ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد  اشاره شود . در این تبصره ، مناطق آزاد از تسهیلات و امتیازات موضوع قانون چگونگی اداره مناطق آزاد ، برخوردار شده اند . لذا با توجه به دو ماده قانونی پیش گفته ، فعالین اقتصادی که در محدوده مصوب مناطق آزاد تجاری – صنعتی فعالیت می نمایند از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مستثنی می باشند .

با ژرف اندیشی و مقایسه مواد ۱۲ و ۵۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده در می یابیم که موارد برشمرده شده در ماده ۱۲ معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند و موارد برشمرده شده در ماده ۵۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ، مستثنی از اجرای این قانون هستند که توضیح و تبیین تفاوت معافیت و استثناء شدن نیازمند فرصتی دیگر و نگارش مقاله تخصصی دیگری در این زمینه می باشد .

در نگاه اولیه در می یابیم که فعالین اقتصادی در هر زمینه فعالیتی که مشغول هستند و با هر میزان سرمایه گذاری چه در حوزه واردات و چه در حوزه صادرات ، جهت فعالیت در محدوده مناطق آزاد ، مستثنی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشند . به این ترتیب قیمت نهایی محصولات تولید شده و مصرف شده در مناطق آزاد در سال ۱۳۹۶ با توجه به مالیات بر ارزش افزوده ، ۹% از قیمت نهایی محصولات تولید و مصرف شده در سرزمین اصلی پایین تر می باشد .

شایان توجه است که علاوه بر مستثنی بودن از مالیات بر ارزش افزوده ، همه فعالین اقتصادی در محدوده مناطق آزاد ، به مدت ۲۰ سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی نیز معاف می باشند و این دو مورد ، یعنی معافیت ( از مالیات بر درآمد ) و مستثنی بودن ( از مالیات بر ارزش افزوده ) ، می توانند چرخ های اقتصادی را با شتاب بیشتری در این مناطق به حرکت درآورند و مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گیرند .

با توجه به ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد ، فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی در محدوده منطقه آزاد مشمول معافیت مالیاتی می باشد اما این معافیت مالیاتی شامل ورود مواد اولیه ، کالاها و قطعات خارجی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی نخواهد بود . زیرا هدف از ایجاد مناطق آزاد توسعه صادرات می باشد نه واردات . موضوع توسعه صادرات بدون اولویت قرار دادن واردات ، در ماده ۱ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد  مورد توجه بوده است . در این ماده ، واردات از اهداف ایجاد  مناطق آزاد برشمرده نشده و هدف از ایجاد مناطق آزاد ، تولید و صادارت کالاهای صنعتی و تبدیلی و حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای ذکر شده است .  لذا تمامی معافیت های مالیاتی اعم از مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد ، با هدف تسهیل در سرمایه گذاری و افزایش صادرات می باشند .

با توجه به موارد برشمرده شده ، فعالان اقتصادی که در مناطق آزاد اقدام به سرمایه گذاری ، تولید ، ارائه خدمات و یا واردات می نمایند در صورتی که محصولاتشان به خارج از کشور یا به سایر مناطق آزاد صادر شود ، مستثنی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشند .

لذا هم اکنون ، هر دو ظرفیت معافیت از مالیات بر درآمد و مستثنی بودن از مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد ،  پتانسیلی برای توسعه تولید و صادرات کالا و خدمات در مناطق آزاد برای کلیه سرمایه گذاران است . توسعه ای که در بند ۱۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، مورد توجه و تاکید قرار گرفته است .

اباذر آذربون – کارشناس ارشد حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.