Tuesday, 20 October , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹ - 4 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 2083
  پرینتخانه » اخبار مناطق آزاد, اسلایدر, مقالات و یاداشت ها تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵ | ارسال توسط :

چند نکته درباره تشکیل فراکسیون مناطق آزاد در مجلس

مجلس شوراي اسلامي، قوه قانونگذاري و تقنين در كشور است و مناطق آزاد كشور با تصويب قانون چگونگي اداره مناطق آزاد در سال 1372 رسميت يافتند. با اينكه جنس اداره مناطق آزاد دولتي است اما اداره اين مناطق بدون تصويب قوانين به روز و مطابق با استاندارد‌هاي بين‌المللي در مجلس شوراي اسلامي، امكان‌پذير نخواهد بود.
چند نکته درباره تشکیل فراکسیون مناطق آزاد در مجلس

در تایید سخن و همراهی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با موضوع رونق تولید و صادرات در مناطق آزاد بر پایه افزایش اشتغال بومی می‌توان به تشکیل فراکسیون مناطق آزاد در مجلس اشاره کرد. فراکسیونی با عضویت نمایندگانی که حوزه انتخابیه آنها در محدوده جغرافیایی مناطق آزاد است و از نزدیک با مزایا، پتانسیل‌ها و مشکلات موجود در مناطق آزاد آشنا هستند.
نمایندگانی که با شناخت دقیق از ظرفیت‌های مناطق آزاد می‌توانند به تصویب قوانین مناسب در مناطق آزاد کمک  و با نسخ و تخصیص قوانین سنجیده قبلی، مخالفت کنند. هر چند که مناطق آزاد نیازمند یاری بهارستان‌نشین‌هاست اما این تعامل همواره دو‌سویه خواهد بود ،زیرا که افزایش اشتغال بومی در این مناطق اثرات مثبت ملی و منطقه‌ای خود را در پی خواهد داشت و مردم بومی هر منطقه نیز که اشتغال جوانان و متخصصان خود را در محدوده مناطق آزاد مشاهده می‌کنند متوجه تشریک مساعی مسوولان مناطق آزاد و نمایندگان حوزه انتخابیه خودشان در تصویب قوانین کاربردی و اجرای مناسب آنها در این مناطق خواهند بود.
در مجلس یازدهم، ریاست فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با سرکار خانم پاشایی از حوزه انتخابیه مرند و جلفاست هرچند که ایشان با حوزه منطقه آزاد ارس آشنا هستند اما دغدغه اصلی ایشان افزایش اشتغال و تولید در همه مناطق آزاد کشور است.
مواردی که مناطق آزاد برای تحقق آنها باید مسائل و مشکلات قانونی آنها برطرف شود تا امکان تحقق یابند مواردی از جمله اجرایی شدن مفاد بند الف ماده ۶۵ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور در تفویض اختیارات کلیه دستگاه‌های اجرایی دولتی در محدوده مناطق آزاد به سازمان منطقه آزاد مربوطه، درج معافیت از مالیات بر ارزش افزوده مناطق ویژه اقتصادی در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، صادرات قلمداد کردن انتقال مواد اولیه و تجهیزات به منظور تولید از سرزمین اصلی به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای تسهیل تولید و افزایش اشتغال. دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد که نهادی بالادستی پس از شورای عالی مناطق آزاد برای مناطق آزاد است از طریق معاونت حقوقی و امور مجلس دبیرخانه همواره به تعامل مستمر با فراکسیون مناطق آزاد و نمایندگان محترم عضو کمیسیون‌های اقتصاد، عمران، صنایع و بودجه و سایر کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی می‌پردازد تا با تبیین ظرفیت‌های قانونی مناطق آزاد ایران و مشکلات و موانع قانونی آنها در راستای افزایش تولید و اشتغال، با همراهی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به جهش تولید در مناطق آزاد کمک کنند. به نظر می‌رسد که با حمایت‌های نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و به ویژه فراکسیون مناطق آزاد بتوانیم فصل جدیدی در پویایی مناطق آزاد کشور از جمله در حوزه تقنین، شاهد باشیم.

نویسنده : محمد احمدی مدیر امور مجلس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی | منبع خبر : روزنامه اعتماد
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.