Thursday, 19 September , 2019
امروز : پنج شنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۸ - 20 محرم 1441
شناسه خبر : 1347
  پرینتخانه » مالیات بر ارزش افزوده تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸ | ارسال توسط :

چه پیمانکارانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مالیات بر ارزش افزوده نمی پردازند ؟

در ایران نیز همچون سایر کشور ها برای فعالان اقتصادی که در محدوده مناطق آزاد مشغول به فعالیت می باشند ، معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است . با توجه به اینکه دو مدل مالیات توسط سازمان امور مالیاتی دریافت می شود یعنی مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده لازم است که اشاره […]

چه پیمانکارانی در  مناطق آزاد و ویژه اقتصادی  مالیات بر ارزش افزوده نمی پردازند ؟

در ایران نیز همچون سایر کشور ها برای فعالان اقتصادی که در محدوده مناطق آزاد مشغول به فعالیت می باشند ، معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است . با توجه به اینکه دو مدل مالیات توسط سازمان امور مالیاتی دریافت می شود یعنی مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده لازم است که اشاره کنم ، معافیت از مالیات بر درامد و دارایی موضوع مالیات های مستقیم بر اساس ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی این مناطق به وجود آمده است و مستثنی شده از مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر اساس ماده ۵۲ این قانون ، رسمیت یافته است .

با توجه به ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد  ، شرط برخورداری از معافیت از مالیات مستقیم داشتن مجوز بهره برداری از سازمان منطقه ازاد مربوطه می باشد . طبیعی است که سازمان امور مالیاتی جهت ایجاد انضباط مالیاتی ، ملاک و معیاری جهت تشخیص فعالیت در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید لحاظ نماید تا علاوه بر اینکه هر نوع فعالیت در این محدوده ها  از مشوق های مالیاتی – قانونی خود بهره مند شوند از سوی دیگر نیز از سوء استفاده سایرین جلوگیری به عمل آید تا فعالیت های خارج از محدوده منطقه ازاد یا ویژه اقتصادی ، مشمول معافیت از مالیات نگردد .

در این میان باید توجه داشت که بسیاری از فعالان اقتصادی ، صرفاً در محدوده این مناطق فعالیت نمی کنند بلکه اقامتگاه قانونی آنها در سرزمین اصلی واقع شده و بعضاً برخی از فعالیت های آنها در این مناطق صورت می پذیرد که از جمله می توان به شرکت های پیمانکاری اشاره نمود که جهت انجام امور پیمانکاری ، بصورت محدود در این مناطق مشغول به فعالیت می شوند ، کسب درآمد نموده و خارج می شوند . در بخشنامه ۵۴۴۰۹ سازمان امور مالیاتی ، مبادلات کالا میان اشخاص مقیم در این مناطق ، مستثنی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر شمرده شده است .در حالی که با توجه به قانون تجارت در تعریف اقامتگاه ، محل اداره امور شخص حقوقی ، اقامتگاه او تعیین شده است . اما این شرکت ها که مرکز اصلی اداره آنها در سرزمین اصلی می باشد ، باز هم مستثنی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشد زیرا که در رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری ، تعریف کلمه مقیم را منصرف از تعریف مندرج در قانون تجارت دانسته شده است .

با این توضیحات ، ملاک سازمان امور مالیاتی برای بهره مندی از معافیت مالیاتی ، صدور مجوز فعالیت از سوی سازمان منطقه ازاد یا ویژه مربوطه برای شرکت مزبور دانسته شده است و تاریخ بهره برداری مندرج در مجوز مربوطه ، تاریخ برخورداری از معافیت مالیاتی ، برشمرده شده است . هر سازمان منطقه ازاد یا ویژه اقتصادی در صدور مجوز فعالیت و بهره برداری و شرایط شکلی و محتوایی آن مستقل می باشد و این موضوع مورد تاکید و تصویب هیات دولت در سال ۱۳۹۵ قرار گرفته است .

علی رغم خارج از شمول بودن محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ، شرط اساسی بهره مندی از این مزیت برای هر فعال اقتصادی ، داشتن مجوز فعالیت از سازمان منطقه ازاد یا ویژه اقتصادی مربوطه می باشد که هم کنون ، شرایط شکلی و محتوایی خاصی بر آن حکم فرماست و بخشنامه های مالیاتی صادره در این خصوص ، گویای این مطلب می باشند .

اباذر آذربون کارشناس ارشد حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.