Saturday, 22 February , 2020
امروز : شنبه, ۳ اسفند , ۱۳۹۸ - 28 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 1692
  پرینتخانه » زمین تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵ | ارسال توسط :

چه کسانی قیمت فروش زمین های مناطق آزاد را می دانند ؟

قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در سال ۱۳۷۲ به تصویب رسید . قانونی که بنا دارد مناطق آزاد ، واقعاً آزاد از بروکراسی های سرزمین اصلی باشند . در این قانون بیست و نه ماده ای ، ماده بیست و چهارم به موضوع زمین پرداخته است . در این ماده آمده است که نحوه استفاده […]

چه کسانی قیمت فروش زمین های مناطق آزاد را می دانند ؟

قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در سال ۱۳۷۲ به تصویب رسید . قانونی که بنا دارد مناطق آزاد ، واقعاً آزاد از بروکراسی های سرزمین اصلی باشند . در این قانون بیست و نه ماده ای ، ماده بیست و چهارم به موضوع زمین پرداخته است .

در این ماده آمده است که نحوه استفاده از زمین و منابع ملی و ترتیب فروش و یا اجاره آن به اتباع کشور در محدوده هر منطقه که در مالکیت دولت باشد طبق مقررات مصوب هیات وزیران و با رعایت برنامه های عمرانی هر منطقه تعیین می گردد . سازمان هر منطقه مسئول اجرای مقررات مربوط خواهد بود .

با عنایت به این ماده ، آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد در اسفند ماه سال ۱۳۷۲ در شورایعالی مناطق آزاد به نمایندگی از هیات وزیران به تصویب رسید .

در این آیین نامه به مسائل مختلفی پرداخته شده از جمله مالکیت اراضی داخل در محدوده مناطق آزاد ،  لزوم رفع تجاوز از اراضی دولتی ، ممنوعیت فروش زمین به اتباع خارجی ، تعیین بهای فروش زمین ، امکان صدور سند ، لزوم تعیین مدت لازم برای شروع و احداث ساختمان و غیره لذا خط مشی لازم به مسئولین مناطق آزاد ابلاغ شده اما نکته ای در مورد نحوه اطلاع رسانی قیمت گذاری ها مطرح نشده است .

برای شفافیت هر چه بهتر مسائل مربوط به نحوه استفاده از اراضی در مناطق آزاد ، مجوز تهیه و ابلاغ دستور العمل اجرایی آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد ، ضمن تبصره ۴ ماده ۵۲ آیین نامه مالی و معاملاتی سازمان های مناطق آزاد به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد داده شد . این آیین نامه در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورایعالی مناطق آزاد به نمایندگی از هیات وزیران رسیده بود .

دستور العمل نحوه استفاده از زمین در آذر ماه سال ۱۳۹۳ به مناطق آزاد ابلاغ گردید و با توجه به ماهیت دستورالعمل بودن آن ، بسیاری از نکات مربوط به بهره برداری از اراضی مورد توجه قرار گرفت . با ابلاغ آن علاوه بر ایجاد وحدت رویه در خصوص مقوله زمین در همه مناطق آزاد ، موجب شفافیت حداکثری در حوزه مسائل مربوط به زمین گردید . در این دستورالعمل به صورت ویژه به قیمت گذاری زمین  ، اراضی قابل واگذاری ، انواع قرارداد ، پیش دریافت ها و روش برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز پرداخته شده است .

اما به نظر نگارنده یکی از مهمترین نکاتی که در این دستورالعمل مورد توجه قرار گرفته است موضوع ایجاد شفافیت در انتخاب قطعه زمین مورد نظر سرمایه گذاری و اطلاع رسانی قیمت آن قطعه به همه متقاضیان سرمایه گذاری می باشد . در ماده ۱۲ این دستور العمل ذکر شده است که  ” سازمان منطقه مکلف است نسبت به اطلاع رسانی موارد زیر در پایگاه اینترنتی سازمان و بروز رسانی مستمر آن اقدام نماید :

الف : پهنه بندی و کاربری زمین های منطقه با نقشه مربوطه و وضعیت هر یک از قطعات ( واگذار شده ، اجاره ، بهره برداری ، آماده واگذاری )

ب : قیمت فروش تعیین شده توسط کمیته ارزیابی زمین برای هر یک از اراضی و املاک با توجه به مشخصات آن در دوره زمانی مشخص

ج : شرایط فروش اراضی و املاک

د : تصویر تمام صفحات قرارداد های منعقده برای انواع واگذاری ها ( شامل نام خریدار ، قیم و نحوه پرداخت ، شرایط ….. ) ”

با توجه به بروز مفاسد اقتصادی در فضاهای تاریک و مبهم ، با ابلاغ این ماده قانونی علاوه بر روشن شدن زمینه فعالیت مناطق آزاد در فروش ، اجاره و بهره برداری از اراضی ، هر سرمایه گذاری با یک جستجوی اینترنتی ساده قادر به مشاهده تمام انچه مورد نیاز است ، می باشد .

با این توصیف قیمت اراضی قابل واگذاری ، از قبل تعیین شده و در فضای اینترنتی به اطلاع عموم رسانده می شود و هر شخصی به هر میزان که طرح سرمایه گذاری او نیاز داشته باشد قادر به تملک یا اجاره زمین جهت تحقق سرمایه گذاری مورد نظر خود در مناطق آزاد می باشد . هر چند جهت جلوگیری از سوء استفاده سود جویان و جدا سازی آنها از سرمایه گذاران واقعی ، لازم است متقاضیان سرمایه گذاری ، صلاحیت و توان خود را به سازمان منطقه آزاد مربوطه اعلام نمایند که توضیح این مقوله و نحوه اعلام صلاحیت متقاضیان ، یادداشت دیگری را می طلبد .

زمانی که قطعات زمین ها ، مشخصات آنها ، مبالغ و قیمت آنها به همراه موقعیت جغرافیایی آنها در اختیار همگان باشد ، راهی برای دلالان و سود جویان نخواهد بود لذا به نظر می رسد سازمان های مناطق آزاد ، از جرگه شفاف ترین دستگاه های اجرایی در نحوه بهره برداری از اراضی می باشند .

اباذر آذربون – کارشناس ارشد حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

 

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.